تبلیغات
منبع اطلاعات در مورد همه چیز

منبع اطلاعات در مورد همه چیز
عشق صادقانه . طنز دختر ها و پسرها . و ..........


لینک دوستان
پیوندهای روزانه
لینک های مفید
حدود ??? میلیارد كهكشان كه هر كدام دارای تقریباً ??? میلیارد ستاره است به وسیله تلسكوپ ها قابل تشخیص است. اما این تعداد فقط ? درصد از محل گیتی را تشكیل می دهد.

حدود ?? درصد از جهان از ماده دیگری ساخته شده است كه «انرژی تاریك» (dark matter) نامیده می شود. هیچ كس نمی داند كه ماهیت این ماده ناشناخته چیست، اما مقدار این نوع ماده از تمام اتم های موجود در تمام ستارگان موجود در كل كهكشان های قابل شناسایی گستره فضا بسیار بیشتر است. به نظر می رسد این نیروی عجیب، اجزای جهان را با سرعت فزاینده ای از یكدیگر دور می كند، در حالی كه نیروی گرانش با این نیرو مقابله كرده و از سرعت این گسترش می كاهد.
این اكتشاف ها به وسیله رصدخانه مداری كه كاوشگر ناهمسانگرد ریز موج ویلكینسون (WMAP) نامیده می شود، انجام شده است. این كاوشگر افت و خیزهای ناچیز موجود در پرتوهای ریز موج پس زمینه كیهانی را اندازه می گیرد كه در اثر پژواك های میرای انفجار بزرگ به وجود آمده است...

این یافته ها به مشاجرات فراوانی كه در مورد جهان، عمر جهان، سرعت انبساط آن و تركیب آن جریان داشت، پایان داد. با استفاده از نتایج دو تحقیق ذكر شده، اخترشناسان امروز بر این باورند كه سن جهان 13.7 میلیارد سال با تقریب چند صد هزار سال است. براساس اطلاعات موجود، جهان با سرعت شگفت آور ?? كیلومتر در ثانیه در مگابارسك در حال انبساط است. (بارسك یك واحد اخترشناسی است و تقریباً برابر 3.26 میلیون سال نوری است). به نظر می رسد كه چیزی در فضا نهفته است و همانند نوعی نیروی ضد گرانشی عمل می كند. این نیرو باعث می شود كه به جای آن كه جهان متراكم شود و اجزای آن به یكدیگر نزدیك شود، انبساط می یابد.
از حدود بیست سال پیش حدس می زنند كه در جهان ماده تاریك وجود دارد، چرا كه در آن زمان دریافتند كه جهان به گونه ای عمل می كند كه انگار بسیار سنگین تر از چیزی است كه واقعاً به نظر می رسد.
دانشمندان برای توجیه پدیده مشاهده شده همه احتمالات ممكن را در نظر گرفتند از جمله وجود سیاهچاله ها، كوتوله های قهوه ای و ذرات غیرقابل شناسایی كه از نظر ماهیت با انواع معمولی اتم ها تفاوت دارند اما هیچ كدام از آنها نتوانست جرم بسیار زیاد مشاهده شده را توجیه كند. اما داستان انرژی تاریك از سال ???? آغاز شد. در آن زمان دانشمندان دریافتند كه بسیاری از كهكشان های دور دست با سرعتی بسیار بیشتر از آن چه كه محاسبات موجود پیش بینی كرده اند، از یكدیگر دور می شوند تحقیقاتی كه روی انواع ویژه ای از ابر نواختر ها (Supernova) انجام شد بیانگر آن بود كه محاسبات انجام شده اشتباهی نداشت، به عبارت دیگر محاسبات دقیق نشان دهنده آن بود كه سرعت انبساط جهان لحظه به لحظه در حال افزایش است و از سرعت این انبساط كاسته نمی شود.
به نظر می رسد كشف بعضی از انواع نیروهای غیرمنتظره غیرقابل شناسایی كه باعث می شوند ساختار فضا به طور مرتب از یكدیگر فاصله گرفته و از هم دور شوند موید مشاهدات هالدین (JBS Haldane) دانشمند انگلیسی است كه سال ها پیش صورت گرفته است. وی می گوید: «جهان عجیب تر از چیزی است كه فكر می كنیم، جهان حتی عجیب تر از چیزی است كه بتوان فكرش را كرد.»
یك بار دیگر پرسش های اساسی بسیاری در مورد ماهیت جهان مطرح شده است: ماهیت فضا، زمان، انرژی و ماده چیست؟ اكنون یك بار دیگر زمان آن فرا رسیده است كه نظریه پردازان تفسیری بر این مشاهدات ارائه دهند و در مرحله بعد آزمایشاتی را طراحی كنند كه موید نظریه های آنان باشد.
بنابراین دانشمندان یكبار دیگر توجه خود را معطوف همان پدیده ای كرده اند كه برای اولین بار شاهدی بر انفجار بزرگ (Big Bang) محسوب می شد، یعنی تابش پس زمینه ریز موج كیهانی. این تابش ها اولین پرتوهای پس از تولد جهان محسوب می شوند. دانشمندان درصددند با انجام آزمایش های متعددی در چند رشته مختلف از جمله آزمایش های صورت گرفته در جنوبگان و استفاده از بالون های در ارتفاع های بسیار بالا تصویر دقیق تری از كیهان به دست آورند: به نظر می رسد جهان باید شامل چیز دیگری به غیر از این اتم های معمولی باشد و به همین نام ماده تاریك برای آنان انتخاب شد.
رئیس موسسه اخترشناسی كمبریج در این مورد می گوید: «اما WMAP با اطلاعات بسیار دقیقی كه از فضاپیمای كوچكی در فاصله چند میلیون كیلومتری ارسال می كند شواهد بسیار محكمی ارائه كرده است. ماده تاریك به طور یكنواخت در تمام جهان پراكنده شده، و در فضاهای خالی مخفی شده است. ماهیت ماده تاریك هنوز به صورت یك راز است. این احتمال واقعاً وجود دارد كه طی ? تا ?? سال آینده ما به ماهیت واقعی ماده تاریك پی ببریم، اما من امید چندانی برای درك ماهیت انرژی تاریك ندارم، مگر آن كه یك تئوری منسجم ارائه شود كه ماهیت فضا و زمان را برای ما به طور دقیق تر روشن سازد.»طبقه بندی:
[ چهارشنبه 27 بهمن 1389 ] [ 00:18 ] [ سعید و هانیه تقوی ]

درباره وبلاگ

عشق صادقانه . طنز دختر ها و پسرها . و ..........
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :